Bezpečne na internete:

Bezpečnosť na internete

Internet ponúka deťom a mladým ľuďom fantastickú príležitosť na objavovanie, komunikáciu a tvorbu. Avšak používanie internetu so sebou nesie aj svoje riziká. Napríklad internet je otvoreným oknom do sveta, ktorý patrí aj dospelým a obsahuje aj materiál nevhodný pre deti.

Ako by mali rodičia posilniť svoje deti, aby minimalizovali riziko? Neexistuje jednoduchá odpoveď - riziko je rôzne v závislosti od veku a počítačovej gramotnosti detí.

Najdôležitejšia vec je, aby boli vaše osobné informácie vo vašom počítači v bezpečí. To znamená, že treba chrániť počítač pred vírusmi a aktualizovať softvér (upgrade). Keď s počítačom pracujú deti, môžete zvýšiť bezpečnosť údajov pomocou nastavenia filtra a možností na filtrovanie obsahu, ktoré sú dostupné v mnohých programoch.

Samozrejme je dôležité, aby bolo vybavenie počítača v poriadku a fungovalo správne. Avšak pre deti a mladých je internet primárne sociálnym prostredím, v ktorom sa nestretnú len s priateľmi, ale aj s cudzími ľuďmi. Človek môže byť prostredníctvom internetu zranený, zastrašený, dokonca aj zneužitý. Verím, že najlepšia ochrana pred tým je použitie vlastného zdravého úsudku. Najdôležitejšia vec je informovať deti o nebezpečenstvách internetu, takže sa budú správať na internete bezpečne. Rodičia by mali byť prístupní diskusii o akomkoľvek probléme, ktorý sa môže vyskytnúť počas používania internetu.

Ak používate operačný systém Windows Vista, informácie o funkcii Rodičovská kontrola nájdete na tejto stránke.

Používatelia operačného systému Windows 7 nájdu informácie o funkcii Rodičovská kontrola na stránke Rodičovská kontrola vo Windows 7.

Podrobný návod na nastavenie, používanie a nastavenie funkcií Rodičovskej kontroly nájdete v týchto článkoch na Windowsblog.sk:
Nastavujeme Rodičovskú kontrolu vo Windows Vista
Používame účet s Rodičovskou kontrolou
Vyhodnocujeme protokoly Rodičovskej kontroly

Stiahnite si zadarmo program Family Safety.

Pre bezpečné surfovanie všetkých členov rodiny odporúčame prehliadač Internet Explorer 8 a bezplatný antivírusový systém Microsoft Security Essentials.

Microsoft